Bardzo dobrze radzą sobie z suszą i pełnym słońcem. Opieka nad nimi nie wymaga wysiłku, za to uzupełniają aranżacje roślinne w ogrodzie, na tarasie i balkonie. Co warto wiedzieć o trawach ozdobnych i jak zapewnić im zdrowy wzrost? Spójrz!

Sadzonki traw ozdobnych – kiedy można je sadzić?

Trawy jednoroczne sadzi się na wiosnę. Mrozoodporne można posadzić zarówno wiosną, jak i jesienią, jednak lepszy jest termin wiosenny. Chodzi o to, żeby rośliny zdążyły się ukorzenić przed zimą. Trawy można posadzić również wczesnym latem, kiedy nie jest jeszcze zbyt gorąco.

Większość traw dobrze rośnie w przepuszczalnym podłożu, choć niektóre wolą zbitą, gliniastą glebę i wyższą wilgotność. Przed przesadzaniem sprawdź wymagania gatunków, które wybrałeś do swojego ogrodu.

Zanim zabierzesz się do pracy – krótka instrukcja dla dobrego rozwoju roślin

Wystarczy kilka prostych kroków, żeby Twoje sadzonki traw ozdobnych dobrze się przyjęły:

  • wykop dołek i wypełnij dno kompostem,
  • wyjmij sadzonkę z doniczki,
  • zwilż korzenie,
  • umieść sadzonkę w dołku (dwa razy głębszym niż głębokość doniczki, w której była sadzonka),
  • zakop roślinę i podlej.

Dla sadzonek traw na balkonie i tarasie wybierz donice o średnicy dwa razy większej niż bryła korzeniowa. Mrozoodporne posadź w pojemnikach o grubych ściankach.

Trawy ozdobne do ogrodu, na balkon i taras – które sadzonki wybrać?

Trawy dodają dynamiki kompozycjom i zagęszczają przerwy między roślinami. Stanowią neutralne tło dla większości roślin ozdobnych, zwłaszcza tych o intensywnym odcieniu.

1. Kostrzewa sina (popielata)

Tworzy niskie kępy o kulistym kształcie. Kwitnie w maju i czerwcu, wypuszczając srebrzyste kwiatostany. Dorasta do 30 cm wysokości (40 cm podczas kwitnienia). Kostrzewę z zasady sadzi się wczesną wiosną, ale sadzonki można kupić również latem i umieścić w ziemi. Należy wówczas pilnować, żeby roślina była odpowiednio nawodniona.

Kostrzewa sina pochodzi z południa Europy, dlatego najlepiej rośnie i wybarwia się na słonecznych stanowiskach. Jest mrozoodporna. Reprezentuje ją wiele odmian, m.in.:

  • intensywnie niebieska Eliah Blue,
  • stalowoniebieska Intense Blue,
  • srebrnoniebieska Bergsilber.

Kostrzewę łączy się najczęściej z lawendą, petuniami, jeżówką purpurową, wrzosami i krzewami iglastymi i innymi trawami. Rośnie na niskich rabatach, obwodach i skalniakach.

2. Wydmuchrzyca piaskowa (nadmorska)

Tworzy gęste nierozgałęzione kępy o wysokości do 1 m. Niebieskawoszare liście są sztywne – płaskie lub nieco zwinięte. Od maja do lipca wypuszcza kłosy o długości do 30 cm. W naturze rośnie na wydmach i zapobiega ich osuwaniu się. Stąd też również w ogrodach jej sadzonki często trafiają na skarpy, a także skalniaki.

Komponuje się z ziołami: szałwią, kocimiętką, a także lawendą, rozchodnikami, rojnikami i słonecznicami. Rozwija silny system korzeniowy i ma tendencję do ekspansji. Znosi kaprysy pogody, intensywne słońce, mrozy i zasolenie gleby. Podłoże powinno być piaszczyste, suche i jałowe. Jeśli będzie wilgotne, kolor trawy zmieni się na zielony.

3. Imperata cylindryczna Red Baron

To jedna z bardziej efektownych traw ozdobnych. Wiosną wypuszcza zielone liście, które latem przebarwiają się na czerwono – kolor ten utrzymuje się aż do późnej jesieni. Sprzyja mu słoneczne i wilgotne stanowisko oraz duża zawartość potasu w glebie.

Imperaty dorastają do 50 cm wysokości i wraz z wiekiem nabywają odporności na mróz. Zimą młode rośliny należy okrywać. Odmianę Red Baron uprawia się wzdłuż ścieżek, na rabatach, nad brzegami zbiorników wodnych i w donicach. Komponuje się z innymi trawami i wrzosami. Tworzy ciekawe zestawienia z roślinami ozdobnymi o żółtych kwiatach, np. dzielżanami, rudbekią i dziewanną.

Trawy ozdobne – dobre towarzystwo dla innych roślin

Już kompozycje z kilku różnych traw ozdobnych przyciągają wzrok, a pomyśl, jaki efekt uzyskasz, kiedy dodasz do nich rośliny kwitnące! W dodatku trawy nie wymagają specjalnej opieki. Niektóre lepiej się czują nawet bez niej. Wiele gatunków jest zimozielonych i to kolejny powód, dla których warto zaprosić trawy do swojego ogrodu.

Przypisane do: