Inwestowanie w nieruchomości wciąż stanowi popularną i dostępną inwestycję, która zwraca się w przyszłości lub zapewnia dochód pasywny. Dzięki inwestycji w mieszkanie, lokal lub dom mamy szansę na dodatkowe pieniądze każdego miesiąca. Trzeba liczyć się jednak z pewnymi kosztami, które wiążą się z przygotowaniem zakupionej nieruchomości. Warto też sprawdzić, jakie mamy możliwości wynajmu i czym jest umowa najmu okazjonalnego?
Najem okazjonalny – ochrona obu stron
Dla obu stron najem okazjonalny jest dobrym zabezpieczeniem. Właściciel ma pewność, że mieszkanie będzie w dobrym stanie, czynsz będzie zawsze płacony na czas. Najemca za to ma pewność, że mieszkanie wynajmuje legalnie i zgodnie z prawem.
Czym jest umowa najmu okazjonalnego? Jest to specjalna forma najmu mieszkania. Najemca musi zapewnić, że w razie rozwiązania umowy ma miejsce stałego pobytu, do którego będzie mógł wrócić. Wynajmujący zatem nie ma obowiązku zapewnienia lokalu zastępczego najemcy, gdyby doszło do rozwiązania umowy.
Jakie dokumenty są potrzebne?
W przypadku najmu okazjonalnego należy przygotować odpowiednie dokumenty. Przede wszystkim najemca musi wskazać, gdzie w razie potrzeby się przeprowadzi. Musi także podpisać oświadczenia, w którym wskaże adres, właściciela lokalu i jego podpis.
Czym jest umowa najmu okazjonalnego? Dopiero na tym etapie podpisuje się umowę najmu, z którą należy udać się do notariusza. Ten przygotowuje oświadczenie w formie aktu notarialnego. Będzie tam odpowiedzi zapis, który mówić, że najemca odda się dobrowolnej egzekucji w razie zakończenia lub wypowiedzenia umowy.
Właściciel mieszkania ma prawo wypowiedzieć umowę, jeśli najemca nie będzie przestrzegał warunków umowy. Otrzymuje jednak czas, by się wyprowadzić.
Jakie są jeszcze warunki umowy najmu okazjonalnego
Trzeba pamiętać, że umowa najmu okazjonalnego dotyczy jedynie mieszkań na użytek prywatny. Nie może być zawierana w ramach prowadzenia własnej działalności gospodarczej lub też jako lokale dla pracowników, którzy są na delegacjach.
Czym jest umowa najmu okazjonalnego? Jest umową, która dotyczy jedynie osób, które mają mieszkania i zamierzają je wynajmować osobom prywatnym. Może być podpisana na dowolny okres, który nie przekracza 10 lat. Po tym czasie albo się ją przedłuża albo kończy.
Koszty umowy najmu okazjonalnego
Jak już wspominaliśmy najem okazjonalny wiąże się z wizytą u notariusza, a przy tym z opłatami. Koszt przygotowania i poświadczenia wynosi przeważnie 150-300 zł. Przeważnie płaci najemca, ale koszty mogą być podzielone lub właściciel mieszkania weźmie je na siebie.
Należy też zgłosić wynajem w Urzędzie Skarbowym, a wtedy wynajmujący płaci podatek od najmu.
Warto także zadbać o ubezpieczenie mieszkania na wynajem. Dzięki temu będziemy mieli szansę na wsparcie finansowe w razie jakiejkolwiek szkody. Można zabezpieczyć nie tylko mury, ale też wszystkie stałe elementy, jak zmywarkę w zabudowie.
Ubezpieczenie sprawi, że np. w razie zalania, zyskamy dodatkowe fundusze na remont mieszkania i znalezienie nowego lokum dla naszego najemcy. Poza tym wszelkie szkody wykonane przez najemcę też przeważnie wliczają się w ochronę ubezpieczeniową.