Inwestowanie na rynku nieruchomości cieszy się w ostatnim czasie sporą popularnością. Zapewnia nam to dodatkowy zysk, z którego chętnie skorzystamy. Jednak wiąże się to z pewnym ryzykiem, o którym trzeba pamiętać. A zatem jak bezpiecznie sprzedać mieszkanie?

Z pozoru prosta rzecz w rzeczywistości taka nie jest. Nie wystarczy dokonać wyceny, by dobrze i bezpiecznie sprzedać mieszkanie. Co w przypadku, gdy kontrahent będzie niewypłacalny? Albo nie będzie chciał po prostu zapłacić?

Jak bezpiecznie sprzedać mieszkanie?

Na początek należy przeprowadzić dokładną kalkulację finansową. Dzięki temu poznamy rentowność naszej inwestycji. Trzeba sprawdzić takie rzeczy jak: raporty przeglądów, czynsze, stan mieszkania, księgę wieczystą czy odbiory techniczne.

Jak bezpiecznie sprzedać mieszkanie? Drugim etapem jest zabezpieczenie środków). Chodzi bowiem o to, by po zakończeniu procesu środki wracają do sprzedającego. Trzeba zadbać o to, by po podpisaniu aktu notarialnego nabywca dokonał płatności. Dlatego w interesie sprzedawcy leży zabezpieczenie tych środków.

Tak, można rozwiązać to na różne sposoby na ścieżce prawnej. Poddawanie się egzekucji, występowanie o klauzulę wykonalności i inne. Jednak przeważnie będzie się to długo ciągnęło, a my nie mamy ani czasu ani ochoty na to. Zatem jak bezpiecznie sprzedać mieszkanie?

Depozyt notarialny

Pierwszym, popularnym sposobem jest skorzystanie z depozytu notarialnego. W chwili gdy obie strony ustalają konkretną kwotę, kupujący przelewa ją na depozyt notariusza. On potwierdza, że otrzymał środki. Wtedy podpisuje się akt notarialny.

Dlaczego jest to bezpieczna forma? Notariusz jest instytucją państwową. Nie może zatem doprowadzić do oszustwa, a za niewypłacenie pieniędzy grozi mu odpowiedzialność karna.

Po podpisaniu umowy środki są kontro sprzedającego. Może to trwać 2-3 dni. W razie problemów zawsze możemy wystosować odpowiednie pismo do państwa i pieniądze na pewno odzyskamy.

Szybki przelew po podpisaniu aktu notarialnego

Przed podpisaniem umowy informujemy kupującego, że ma zwiększyć swoje limity na koncie. A w dniu podpisywania umowy powinien mieć przy sobie akt notarialny. Wtedy zaraz po podpisaniu umowy, kupujący jest zobowiązany do zrobienia przelewu.

Nabywca przedstawia potwierdzenie wykonania przelewu i wtedy nieruchomość przechodzi na kupującego. Jeśli sprzedaż jest planowana z dużym wyprzedzeniem, można nawet założyć kontro w tym samym banku, by doszło do transakcji o wiele szybciej.

Pozostałe formy zabezpieczeń

Jest jeszcze wiele innych sposobów na to, jak bezpiecznie sprzedać mieszkanie. Przede wszystkim forma zaliczek i zadatków. Dzięki temu oceniamy wiarygodność kupującego i łatwiej możemy pozbyć się oszusta.

Kwota zadatku powinna mieścić się w granicach 10-20% wartości nieruchomości. Trzeba przy tym zadbać o sporządzenie wstępne umowy kupna-sprzedaży, która także staje się formą zabezpieczenia.

Nigdy nie powinniśmy się czuć źle z tym, że staramy się zabezpieczyć środki. Dzięki temu zmniejszamy ryzyko, że stracimy pieniądze.