Zastanawiasz się, jak wybrać materac dla swojego dziecka? Szukasz wskazówek, czym kierować się przy wyborze dziecięcego materaca? A może chcesz wiedzieć, jakie rodzaje materacy najlepiej sprawdzą się u dzieci? Sprawdź, co warto wiedzieć o materacach dla dzieci i o czym należy pamiętać, szukając materaca dla swojej latorośli.

Czy rodzaj materaca dla dziecka ma znaczenie?

Chociaż dzieci są mniej świadome tego, czego potrzebują, niż dorośli ludzie, dla nich także kluczowa jest odpowiednia higiena snu. W jej skład wchodzi nie tylko ilość przespanych godzin i przedział czasowy, zwykle przeznaczony na wypoczynek, ale także rodzaj posłania, na którym zasypia. Materac, na którym leży dziecko ma kluczowy wpływ na komfort dziecka w trakcie snu, jakość jego wypoczynku, a także na spełnianie wszystkich najważniejszych potrzeb. Dla dziecka sen jest czasem na regenerację organizmu, tak istotną do prawidłowego wzrostu.

Dziecko, podobnie jak dorosły człowiek, powinno mieć materac dopasowany do swoich indywidualnych potrzeb. Niezwykle istotne jest to, w jakim dziecko jest wieku. Jeśli wciąż znajduje się w tym przedziale wiekowym, w którym zdarzają mu się nocne mokre niespodzianki, najlepiej sprawdzi się u niego materac lateksowy. Dobrym przykładem są lateksowe materace Hevea Junior, które są odporne na wilgoć. Taki materac w łatwy sposób można wyczyścić i pozbyć się nieprzyjemnych zapachów.

Co warto wiedzieć przed wyborem materaca dla dziecka?

W przypadku dziecięcych materaców nie trzeba szukać materaców o dokładnych wymiarach dziecka. Zamiast tego o wiele lepiej postawić na materac, który zapewnia dobre podparcie w trakcie snu i dopasowuje się do kształtu ciała. Materac i łóżko to ten produkt, który może być większy od dziecka. Z czasem latorośl i tak do niego dorośnie, a tymczasem dobrej jakości materac wciąż pozostanie sprężysty i bardzo wygodny.

Kolejną kwestią, którą warto brać pod uwagę, są ewentualne alergie dziecka. Jeśli jakieś posiada, warto zainwestować w tkaniny antyalergiczne, czyli na przykład w materace lateksowe lub kokosowe. Wybierając materac na przykład z kolekcji materace Hevea, zyskuje się produkty stworzone przy wykorzystaniu najnowszej technologii powlekania dzianiny antymikrobiotyczną oraz antybakteryjną, bezzapachową, bezbarwną, niewypłukującą się powłoką. W ten sposób dziecko jest chronione przed bakteriami, grzybami, glonami, drożdżami, pleśnią i roztoczami. Jeśli dziecko często ma problem z katarem, ale lekarze nie diagnozują żadnej alergii, warto profilaktycznie zainwestować w tego typu materac dla dziecka. Każde dziecko spędza wiele godzin śpiąc, więc wdychanie kurzu i pyłków z pościeli oraz materaca, może te objawy tylko nasilać.

Co jeszcze warto wiedzieć o wyborze materaca dla dzieci?

Szukając materaca dla dziecka, warto zaangażować go w proces szukania i wyboru najlepszego modeli. Jeśli dziecko samo sprawdzi, który z dostępnych materacy mu najbardziej odpowiada, wskaże preferowany rodzaj twardości. W ten sposób dziecko samo może pokazać, czego potrzebuje do efektywnego wypoczynku. Angażowanie dziecko w ten proces to także okazja na pokazanie mu, że jego odczucia i jakość odpoczynku jest bardzo istotna. Dzieci wiele przyzwyczajeń wynoszą z domu, w to także wliczają się zwyczaje zakupowe i stawianie na swoją wygodę.

Niewygodny materac może być przyczyną bezsenności, bólu i nieustannego zmęczenia niezależnie od wieku i płci. Każde dziecko potrzebuje odpoczynku, to jedna z podstawowych potrzeb każdego człowieka, o którą warto dbać już od pierwszego dnia życia.