Oszacowanie wartości domu lub mieszkania to nie tylko kwestia spojrzenia na porównywalne nieruchomości, choć nie ma wątpliwości, że mogą to być pomocne narzędzia. Aby wycenić nieruchomość w pierwszej kolejności, trzeba zrobić trochę badań. Jeśli nie jesteś zaznajomiony z okolicą lub obszarem, może być bardzo pomocne, aby spojrzeć na mapy lub zdjęcia lotnicze i uzyskać wgląd w to, jak nieruchomość będzie wyglądać z góry i jak to pasuje do jego otoczenia.

Następnie, można zacząć zawężać swój obszar docelowy. Należy pamiętać, że starsze dzielnice mogą mieć większą wartość, ponieważ mają tendencję do bycia bardziej interesującymi i mają większe znaczenie historyczne – jeśli twój dom został zbudowany w 1950 roku i jest otoczony przez domy z lat 30. i wcześniejszych, prawdopodobnie istnieje przewaga pod względem wartości, w porównaniu z nowszymi domami, które zostały zbudowane w tym samym czasie, ale w obszarze z głównie nowoczesną konstrukcją.

Profesjonalna wycena wartości domu lub mieszkania

Następnie należy zbadać lokalny rynek: porozmawiać z agentami nieruchomości i brokerami, którzy są zaznajomieni z okolicą i zobaczyć, co mówią o cenach oraz trendach w okolicy. Im lepiej znają oni swój rynek, tym bardziej przydatne będą te informacje. Wielu pośredników zapewnia raporty na temat ostatnich sprzedaży w różnych obszarach.

W jednym sensie to, ile wart jest dom lub mieszkanie, oznacza dowolną kwotę, jaką ktoś jest skłonny za nie zapłacić. Oznacza to w zasadzie, że każdy dom lub mieszkanie ma swoją indywidualną wartość, która zmienia się z dnia na dzień i od osoby do osoby. Niezawodny sposób na to, aby dowiedzieć się, ile dom lub mieszkanie są warte, polega na uśrednieniu cen podobnych domów lub mieszkań, które zostały niedawno sprzedane w okolicy.

Wartość domu zależy od wielu czynników

Profesjonaliści często są pytani, jak oszacować wartość domu lub mieszkania. Nie ma szybkiej i łatwej odpowiedzi, która będzie działać w każdym przypadku. To zależy od lokalizacji, stanu nieruchomości, popytu rynkowego na domy takie jak ten w tym obszarze, i kilku innych czynników.

Ważne jest, aby wiedzieć, że każdy dom jest wyjątkowy – oznacza to, że dwa identyczne domy mogą nie być warte dokładnie tyle samo. Oznacza to również, że wiele rzeczy może wpłynąć na to, ile będziesz w stanie zarobić na sprzedaży.

Sprawdź wartość mieszkania na długo przed zakupem

Jedną z rzeczy, którą należy zrobić, jest uzyskanie szacunkowej wartość domu od profesjonalistów w tej branży. Rzeczoznawca będzie patrzeć na porównywalne nieruchomości w Twojej okolicy, które zostały sprzedane niedawno. Będą również patrzeć na inne dane o nieruchomości, takie jak jakość budowy, liczba pokoi i ich rozmiary, powierzchnia kwadratowa oraz inne specjalne cechy.

Na podstawie tych rzeczy będzie można dokonać oszacowania, ile Twój dom jest wart w tym momencie. Możesz zdecydować się na ponowną wycenę w przyszłości, jeśli uważasz, że rynek się zmienił lub jeśli dokonałeś poważnych zmian w swoim domu – pomaga to śledzić, jak bardzo wartość domu zmienia się w czasie.