Okapy kuchenne kominowe są bardzo popularne. Wybór idealnego modelu – ze względu na szeroką ofertę tych urządzeń na rynku – może jednak stanowić pewne wyzwanie. Na jaki okap kominowy do kuchni się zdecydować? Czym kierować się przy zakupie? Oto kilka przydatnych porad.

Okapy kuchenne kominowe – skuteczna wentylacja kuchni

Okapy kuchenne pełnią ważną rolę. Dzięki nim zwiększa się komfort przyrządzania posiłków oraz poprawia jakość powietrza w kuchni. Okap kuchenny pomaga w pozbywaniu się nieprzyjemnych zapachów i nadmiaru wilgoci. Zapobiega również pojawianiu się tłustego osadu na meblach. Nowoczesne okapy kuchenne, działające jako pochłaniacze, sprzyjają alergikom, w czasie filtrowania powietrza eliminując drobnoustroje. Dlatego ten sprzęt AGD jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia kuchni.

Istnieje kilka rodzajów tych urządzeń. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się okapy wyspowe. Popularność zyskują także minimalistyczne okapy sufitowe i blatowe. Od lat wzięciem cieszą się okapy podszafkowe, ale okap kominowy pozostaje jednym z najchętniej wybieranych rodzajów przez klientów. Dzieje się tak ze względu na atrakcyjne ceny tego rodzaju urządzeń, wysoką funkcjonalność oraz walory użytkowe i dekoracyjne. Okapy kuchenne kominowe są atrakcyjne wizualne, a do tego odznaczają się dużą wydajnością. Komfortowo się je obsługuje, zarówno jeśli chodzi o codzienne wykorzystanie, jak i czyszczenie czy okresową wymianę filtrów.

Nowoczesne okapy kuchenne kominowe – elegancja w każdym stylu

Okap kominowy jest urządzeniem, które dopasować można do każdej kuchni. Odnajdzie się on zarówno w małych, jak i dużych pomieszczeniach. Okap kuchenny kominowy to urządzenie dostępne w różnych wersjach stylistycznych. Producenci oferują modele dostosowane do wnętrz nowoczesnych, skandynawskich, industrialnych, retro, rustykalnych i wielu innych. Wybierając ten sprzęt AGD, trzeba pamiętać tylko o tym, aby kuchnia z okapem kominowym stanowiła spójną, harmonijną całość. Niezależnie od tego, czy okap ma pełnić rolę dominującą, czy ma kontrastować z wystrojem wnętrza, czy tylko wtopić się w otoczenie, będąc jednym z elementów aranżacji, urządzenie to powinno być dopasowane pod kątem stylistyki do wnętrza.

Choć co do zasady jest to sprzęt AGD, który chcemy wyeksponować, okap kominowy w zabudowie też może zaistnieć. Dobrze w takim wypadku postawić na model skośny, w którym dekoracyjna tafla zamontowana jest pod kątem w stosunku do komina. Można wówczas wykorzystać estetyczne walory urządzenia, a jednocześnie sam komin może być ukryty pod meblami. W tej roli gorzej sprawdzają się modele w kształcie odwróconej litery T. Stylistycznie i funkcjonalnie, a także ekonomicznie, lepiej wówczas wybrać po prostu okap podszafkowy. Ciekawym rozwiązaniem może być przyścienny okap tuba albo narożnikowy okap kuchenny kominowy.

Aranżacje powinny uwzględniać kolorystykę urządzenia. Często spotykane są okapy czarne kominowe. Wielu fanów ma okap kominowy biały. Również okap kuchenny kominowy srebrny – czyli w wersji INOX – ma swoich zwolenników. Nie są to jednak jedyne opcje. Miedziane i złote okapy kuchenne coraz częściej trafiają do polskich kuchni. Różnicę stylistyczną zapewnia także wykończenie – czarny mat daje inny efekt niż farba na wysoki połysk. Co więcej, w okapach coraz częściej wykorzystuje się nie tylko metal, ale i inne materiały jak szkło, a nawet drewno, pozwalając uzyskać bardzo ciekawe efekty pod względem designu. Ważną rolę pełni oświetlenie, które może nadawać okapowi wyjątkowego charakteru i pomagać w budowaniu atmosfery w kuchni.

Montaż okapu kominowego – co jest ważne?

Na wybór okapu kuchennego duży wpływ mają kwestie techniczne i użytkowe. Urządzenie powinno być dostosowane do kubatury pomieszczenia. Im większa kuchnia, tym większa musi być wydajność okapu. Zarazem oznacza to jednak większy hałas. Wyższa moc to bardziej intensywna praca, a chociaż nowoczesne okapy kominowe są projektowane tak, by były dość ciche, to wciąż mogą generować spory hałas na wyższych biegach.

Duże znaczenie ma tryb pracy, zwłaszcza w kwestii tego, jak zamontować okap kuchenny. Wyciąg musi być podłączony do kanału wentylacyjnego. Należy podpiąć do niego rury spiro i tak je poprowadzić, aby zapewnić swobodną pracę urządzenia. Okap kominowy może też działać jako pochłaniacz. W takim wypadku komin pełni rolę dekoracyjną, ale tu też należy zagwarantować odpowiedni przepływ powietrza w pomieszczeniu.

Istotne jest również to na jakiej wysokości okap kominowy będzie zamontowany. Kwestia ta zależy w pewnej mierze od rodzaju kuchenki oraz samego okapu. Nad kuchenką gazową warto zachować większą odległość (60 cm, 70 cm, a nawet 80 cm) ze względów bezpieczeństwa. Nad kuchenką elektryczną okap może być nieco niżej, ale nie nazbyt nisko ze względu na komfort domowników. Modele w kształcie odwróconej litery T należy montować nieco wyżej niż modele skośne, których konstrukcja pozwala je umieszczać na wysokości 40 – 50 cm.

Liczy się także wielkość samej kuchenki. Okap kuchenny powinien być nieco od niej szerszy. To między innymi dlatego okapy dostępne na rynku w większości mają standardowe wielkości: 50 cm, 60 cm, 75 cm, 90 cm, 100 cm, 120 cm czy 150 cm. Dlatego też okapy kuchenne kominowe 90, 75 i 60 cm należą do tych najczęściej wybieranych przez klientów. W kwestii montażu okapu należy pamiętać przede wszystkim o tym, aby okap mógł po prostu efektywnie funkcjonować. I to właśnie powinna być kluczowa kwestia, którą należy się kierować przy montażu tego urządzenia.