Ogromna konkurencja na rynku nieruchomości sprawia, że trudno jest szybko sprzedać mieszkanie w korzystnej cenie. Dziesiątki ogłoszeń, wiszących na popularnych portalach wydają się być do siebie łudząco podobne. Potencjalni nabywcy są coraz bardziej wymagający i zwracają uwagę na wszelkie niuanse, wyróżniające atrakcyjny lokal od innych. Aby uniknąć biernego czekania przez długie miesiące, warto rozważyć home staging przy sprzedaży mieszkania. Jest to technika, która niskim nakładem kosztów potrafi znacznie podnieść jego atrakcyjność. Wystarczy zastosować kilka podstawowych zasad.

Home staging przy sprzedaży mieszkania – od czego zacząć?

Przede wszystkim warto postawić na czystość i porządek. Jeżeli w lokalu są miejsca, które od lat nie widziały mopa i mydła, przed prezentacją mieszkania należy się nimi zająć. Również wszelkie usterki powinny zostać naprawione, tak aby lokal był w pełni gotowy do zamieszkania. Warto  w miarę możliwości usunąć wszystkie zbędne elementy wyposażenia, wprowadzające chaos i bałagan. Mable zagracające przestrzeń, piętrzące się książki, ubrania i zabawki, należą do przedmiotów obniżających potencjał nawet najpiękniejszego wnętrza. Również przedmioty osobiste podczas prezentacji powinny zostać schowane, tak aby wnętrze miało neutralny charakter.

Przestrzeń i światło

Większość nabywców poszukuje mieszkań jasnych i słonecznych, trzeba więc zrobić wszystko aby wydobyć pożądane cechy z prezentowanego wnętrza. Wszystkie okna w mieszkaniu powinny zostać umyte, włącznie z framugami i parapetami. Należy w miarę możliwości zwiększyć ilość światła słonecznego w mieszkaniu poprzez zdjęcie ciężkich zasłon, a także ciemnych rolet. Jeżeli ściany w mieszkaniu mają intensywne kolory, warto rozważyć przemalowanie ich na biało. Na wrażenie przestronności wpływa również jasna, jednolita podłoga, trzeba więc usunąć dywany i chodniki, pomniejszające optycznie przestrzeń. Należy pamiętać, aby zdjęcia do ogłoszenia były wykonywanie wtedy, gdy do pomieszczeń wpada największa ilość promieni słonecznych. Homestaging przy sprzedaży mieszkań to w dużym stopniu odkrywanie naturalnego piękna wnętrza i prezentacja jego potencjału. 

Detale na wagę złota

Jasne i uporządkowane wnętrze to połowa sukcesu. Jeszcze lepiej zaprezentuje się ono, jeśli zadbamy o dyskretne i neutralne dekoracje. Warto postawić na wystrój zgodny z aktualnym sezonem. Piękne kwiaty w wazonach i owoce w misach z pewnością wprowadzą do wnętrza powiew świeżości. Warto również zadbać o przytulny nastrój, rozkładając na kanapach i fotelach dekoracyjne poduszki i okrycia. Ciepłe, rozproszone światło i przyjemny zapach również przyczynią się do pozytywnego pierwszego wrażenia. Nawet takie detale, jak ładne ściereczki kuchenne i ręczniki w łazience wprowadzą wrażenie domowej harmonii i porządku.

Home staging przy sprzedaży mieszkania to ważny element, wpływający na szybkość zbycia nieruchomości w korzystnej cenie. W przypadku braku pomysłów na samodzielne przygotowanie lokalu do prezentacji, warto skorzystać z profesjonalnej usługi, której koszt kształtuj się w granicach kilkuset złotych.