Letnie wysokie temperatury to dla właścicieli mieszkań niemały problem, szczególnie jeżeli okna centralnych pomieszczeń lokalu, jak salonu czy kuchni wychodzą na wschodnią lub zachodnią stronę świata. To sprawia, że niejednokrotnie w mieszkaniu jest cieplej niż na zewnątrz i trudno w nim wytrzymać w wakacyjne poranki i wieczory, szczególnie jeżeli nie posiadamy balkonu, tarasu czy wyjścia na ogródek. istnieje kilka sprawdzonych sposobów jak ochłodzić mieszkanie latem, które wprowadzone w życie znacznie ułatwią przetrwanie w te najcieplejsze dni w roku.

Urządzenia do chłodzenia pomieszczeń

Najpopularniejszym sposobem jest oczywiście zakup wentylatora lub klimatyzatora. Taki sprzęt szybko wychłodzi powietrze w pomieszczeniu, dając przyjemne uczucie orzeźwienia. Wentylatory występują w wielu różnych wariantach – małe, idealne do postawienia na biurko czy blat kuchenny, ale i duże wiatraki ze zdecydowanie większą mocą.

Obecnie można ten sprzęt znaleźć w wielu kolorach i stylach, niektóre modele są nawet ładowane przed USB, dzięki czemu nie wymagają ciągłego dostępu do prądu. Klimatyzator to droższa propozycja, choć zdecydowanie bardziej skuteczna. Sprzęt daje nam możliwość sterowania – ustawienia pożądanej temperatury, którą chcemy osiągnąć w pomieszczeniu. Tutaj również możemy zdecydować się na różnorodne opcje – sprzęt stojący, montowany w konkretnym pomieszczeniu czy przenośny – wszystko w zależności od potrzeb.

Tradycyjne sposoby na ochłodzenie mieszkania latem

Wpadające przez szyby promienie słoneczne są przyczyną przegrzanych mieszkań. Warto więc zasłonić okna ciemnymi roletami lub zasłonami, tak by uniemożliwić szybkie ocieplanie powietrza. Ważne jednak aby szyby były zasłonięte już od poranka – wtedy właśnie powietrze w mieszkaniu najszybciej się nagrzewa.

Taki sposób, choć nie jest w stu procentach skuteczny to budżetowa propozycja, niewymagająca zakupu konkretnych sprzętów. Oczywiście, dla większego efektu można połączyć te dwie propozycje i zasłonić rolety, włączając jednocześnie wentylator czy klimatyzator. Ważne również, by rolety w pomieszczeniu były rzeczywiście zaciemniające – cienkie, przepuszczające promienie słoneczne zdecydowanie nie sprawdzą się w upały. Warto zwrócić na to uwagę planując remont czy zakup i wymianę starych rolet.

Z tego zrezygnuj

Okazuje się, że często nieświadomie sami ogrzewamy powietrze w mieszkaniu, mimo iż zależy nam na optymalnej i przyjemnej aurze w pomieszczeniach. Takim sposobem jest np. zostawianie otwartych drzwi na balkon przez długie godziny lub gotowanie, wytwarzające dużo pary. Jak ochłodzić mieszkanie latem? Zdecydowanie warto zamykać za sobą balkonowe drzwi, gdy chcemy zrelaksować się i odpocząć na świeżym powietrzu oraz w czasie najgorszych upałów zrezygnować z częstego gotowania ciepłych potraw. Tak samo sprawa się ma np. z piekarnikiem, wytwarzającym dużo ciepła, tosterem czy elektrycznym grillem. Sprzęty pochłaniające dużo prądu wyprodukują nam niestety tyle samo nieprzyjemnego ciepła w mieszkaniu.

 

Przypisane do: